Kamera termowizyjna


Badanie domu kamerą termowizyjną to coraz popularniejsza metoda na znalezienie miejsc, przez które z naszego domu ucieka ciepło – to tak zwane mostki termiczne. Najczęściej sprawdza się drzwi i okna, drogi wentylacyjne. Tego typu badanie warto przeprowadzić w momencie, gdy wybudowaliśmy dom – na przykład w celu sprawdzenia jakości ocieplenia budynku. Jest to szybka metoda na sprawdzenie izolacyjności budynku, w którym mieszkamy. Badanie najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy występuje duża różnica między temperaturą na zewnątrz, a temperaturą w budynku. Stosując się do tej zasady, uzyskamy dokładny odczyt z kamery.

Kamera termowizyjna to sprzęt umożliwiający nam rejestrowanie ciepła, które emitują obiekty będące w obszarze badań. Dane odczytujemy przy pomocy kolorów, od ciepłych, np. żółci, do chłodnych, takich jak niebieski czy zieleń. Urządzenie rejestruje nie tylko ściany i meble, ale też ludzi, rośliny itd. Ponadto, sprzęt ten jest w stanie pokazać nam stan instalacji elektrycznej i mechanicznych urządzeń, które są w naszym domu. W okresie pandemii kamery termowizyjne były wykorzystywane do pomiaru naszej temperatury, aby zachować bezpieczeństwo.

Kamerę noktowizyjną możemy zakupić na własny użytek (koszt w granicach 2 tysięcy złotych – sklep internetowy ERLI.pl), tzn. samodzielnie badać naszą przestrzeń mieszkalną. Do wyboru mamy kamery stacjonarne i przenośne, które różnią się sposobem użytkowania. Aktualnie mamy również możliwość podłączenia kamery stacjonarnej, ulokowanej w konkretnym miejscu w domu, do naszego urządzenia mobilnego. Dzięki temu możemy kontrolować stan naszego domu z każdego miejsca na świecie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się jednak korzystanie z opcji, którą z łatwością znajdziemy na rynku – specjaliści oferują pakiet składający się z badania, analizy wyników, a także docieplenia budynku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podsumowując, kamery termowizyjne pełnią ważną rolę w naszym codziennym życiu – zarówno w trakcie specjalistycznej porady i badań, jak i obserwacji terenu wokół naszego domu, dbając o bezpieczeństwo.

Kamera termowizyjna: https://term-os.pl/